Place

Place

Żywiec położony jest w centrum Kotliny Żywieckiej zajmującej powierzchnię ponad 100 km2 i otoczonej malowniczymi pasmami Beskidów. Od zachodu Kotlinę Żywiecką zamyka pasmo Beskidu Śląskiego, z północy jej granicę wyznacza Beskid Mały, od wschodu – pasmo Jałowieckie, a od południa – najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego:

“Babia Góra” Mountain

1725 m. above sea level

Pilsko

1557 m. above sea level

Lipowska

1324 m. above sea level

Wielka Racza

1236 m. above sea level

Miasto leży u zbiegu górskich rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Żywiec, nazywany stolicą Beskidów, jest ważnym ośrodkiem turystyczno-rekreacyjnym, a także centrum jednego z najpiękniejszych i najciekawszych pod względem etnograficznym regionów w Polsce – Żywiecczyzny.

Beskidy to rejon o wyjątkowo bogatym i zróżnicowanym środowisku naturalnym, które objęte jest ochroną w postaci rezerwatów i parków krajobrazowych. Najpiękniejsze partie Beskidu Żywieckiego obejmuje utworzony w 1986 roku Żywiecki Park Krajobrazowy.

Park Zamkowy

Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą miasta jest położony w centrum rozległy Park Zamkowy w stylu angielskiego parku krajobrazowego (największy tego typu w Polsce). Wyróżnia się on interesującymi elementami kompozycji: układem wnętrz ogrodowych powiązanych ze sobą widokowo, systemem wodnym i główną aleją lipową. Stanowi także prawdziwą kolekcję różnorodnej roślinności. Występuje tu około 121 gatunków i odmian drzew, krzewów i pnączy, w tym 71 obcego pochodzenia.

W 2006 żywiecki park został zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy park w Polsce. Konkurs zorganizowany został przez firmę Briggs – Stratton oraz program młodzieżowy – TVP1.

Park zamkowy jest zabytkowym, 26 hektarowym elementam ekosystemu miasta, którego początki sięgają XVII wieku. Rośnie tutaj 7000 drzew, w tym 110 o charakterze pomnikowym. Najstarsze drzewa o średnicy pnia powyżej 100 cm rosną w pobliżu zamku. Z drugiej połowy XVIII wieku pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego z umieszczonym nad dachem herbem Wielkopolskich – Starykoń. W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy, wtedy to wspomniany domek chiński znalazł się na wyspie.
Na terenie parku znajduje się również Stajnia Miejska a przy niej Mini Zoo. To bardzo ciekawe miejsce dla najmłodszych, ale nie tylko. Można tu pooglądać zwierzątka hodowlane – kozy, pawie, kury, kanarki, papugi, nawet krowę i osiołki, a od niedawna również daniele podarowane w 2013 roku przez Parę Prezydencką.

Old Castle

Zamek znajduje się na miejscu średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 roku w wyniku akcji militarnej wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim herbu Korczak, opisanej przez Jana Długosza. Przebudowa zamku nastąpiła w latach 1485-1500; dalsza rozbudowa miała miejsce w 1567 roku i była prowadzona przez Komorowskich. Staraniem Jana Spytka Komorowskiego zbudowano wtedy arkadowy renesansowy dziedziniec, który zachował się w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego.

Najstarszy obiekt świecki w mieście, pochodzi z I połowy XV w. Wzniesiony z kamienia łamanego i otynkowany. Pierwszymi potwierdzonymi w dokumentach właścicielami miasta i zamku, byli Mikołaj Strzała herbu Kotwicz, a następnie Komorowscy herbu Korczak. W kolejnych latach należał do rodziny Habsburgów. W 2014 roku Habsburgowie zrzekli się roszczeń reprywatyzacyjnych do Starego Zamku i Parku Habsburgów.

Od 2005 r. Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można m.in. ekspozycję etnograficzną, stanowiącą uzupełnienie szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W salach ekspozycyjnych II piętra Starego Zamku prezentowana jest stała wystawa pt. „Historia i tradycja Miasta Żywca”.

Zamek pierwotnie był w stylu gotyckim,
został przebudowany na renesansowy.

Log In

By logging in, you agree to our
Privacy Policy and Terms of Service.

@openmindeddrumming

We use cookies to ensure you get the best experience possible on our website. Read More…