Place
Żywiec położony jest w centrum Kotliny Żywieckiej zajmującej powierzchnię ponad 100 km2 i otoczonej malowniczymi pasmami Beskidów. Od zachodu Kotlinę Żywiecką zamyka pasmo Beskidu Śląskiego, z północy jej granicę wyznacza Beskid Mały, od wschodu – pasmo Jałowieckie, a od południa – najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego:
1725 m. above sea level

Pilsko
1557 m. above sea level

Lipowska
1324 m. above sea level

Wielka Racza
1236 m. above sea level

Miasto leży u zbiegu górskich rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Żywiec, nazywany stolicą Beskidów, jest ważnym ośrodkiem turystyczno-rekreacyjnym, a także centrum jednego z najpiękniejszych i najciekawszych pod względem etnograficznym regionów w Polsce – Żywiecczyzny.
Park Zamkowy
W 2006 żywiecki park został zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy park w Polsce. Konkurs zorganizowany został przez firmę Briggs – Stratton oraz program młodzieżowy – TVP1.


Old Castle

Najstarszy obiekt świecki w mieście, pochodzi z I połowy XV w. Wzniesiony z kamienia łamanego i otynkowany. Pierwszymi potwierdzonymi w dokumentach właścicielami miasta i zamku, byli Mikołaj Strzała herbu Kotwicz, a następnie Komorowscy herbu Korczak. W kolejnych latach należał do rodziny Habsburgów. W 2014 roku Habsburgowie zrzekli się roszczeń reprywatyzacyjnych do Starego Zamku i Parku Habsburgów.
Od 2005 r. Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można m.in. ekspozycję etnograficzną, stanowiącą uzupełnienie szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W salach ekspozycyjnych II piętra Starego Zamku prezentowana jest stała wystawa pt. „Historia i tradycja Miasta Żywca”.
Zamek pierwotnie był w stylu gotyckim,
został przebudowany na renesansowy.