Place

Place

Żywiec położony jest w centrum Kotliny Żywieckiej zajmującej powierzchnię ponad 100 km2 i otoczonej malowniczymi pasmami Beskidów. Od zachodu Kotlinę Żywiecką zamyka pasmo Beskidu Śląskiego, z północy jej granicę wyznacza Beskid Mały, od wschodu – pasmo Jałowieckie, a od południa – najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego:

“Babia Góra” Mountain

1725 m. above sea level

Pilsko

1557 m. above sea level

Lipowska

1324 m. above sea level

Wielka Racza

1236 m. above sea level

Miasto leży u zbiegu górskich rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Żywiec, nazywany stolicą Beskidów, jest ważnym ośrodkiem turystyczno-rekreacyjnym, a także centrum jednego z najpiękniejszych i najciekawszych pod względem etnograficznym regionów w Polsce – Żywiecczyzny.

Beskidy to rejon o wyjątkowo bogatym i zróżnicowanym środowisku naturalnym, które objęte jest ochroną w postaci rezerwatów i parków krajobrazowych. Najpiękniejsze partie Beskidu Żywieckiego obejmuje utworzony w 1986 roku Żywiecki Park Krajobrazowy.

Park Zamkowy

Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą miasta jest położony w centrum rozległy Park Zamkowy w stylu angielskiego parku krajobrazowego (największy tego typu w Polsce). Wyróżnia się on interesującymi elementami kompozycji: układem wnętrz ogrodowych powiązanych ze sobą widokowo, systemem wodnym i główną aleją lipową. Stanowi także prawdziwą kolekcję różnorodnej roślinności. Występuje tu około 121 gatunków i odmian drzew, krzewów i pnączy, w tym 71 obcego pochodzenia.

W 2006 żywiecki park został zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy park w Polsce. Konkurs zorganizowany został przez firmę Briggs – Stratton oraz program młodzieżowy – TVP1.

Park zamkowy jest zabytkowym, 26 hektarowym elementam ekosystemu miasta, którego początki sięgają XVII wieku. Rośnie tutaj 7000 drzew, w tym 110 o charakterze pomnikowym. Najstarsze drzewa o średnicy pnia powyżej 100 cm rosną w pobliżu zamku. Z drugiej połowy XVIII wieku pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego z umieszczonym nad dachem herbem Wielkopolskich – Starykoń. W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy, wtedy to wspomniany domek chiński znalazł się na wyspie.
Na terenie parku znajduje się również Stajnia Miejska a przy niej Mini Zoo. To bardzo ciekawe miejsce dla najmłodszych, ale nie tylko. Można tu pooglądać zwierzątka hodowlane – kozy, pawie, kury, kanarki, papugi, nawet krowę i osiołki, a od niedawna również daniele podarowane w 2013 roku przez Parę Prezydencką.

Old Castle

Zamek znajduje się na miejscu średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 roku w wyniku akcji militarnej wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim herbu Korczak, opisanej przez Jana Długosza. Przebudowa zamku nastąpiła w latach 1485-1500; dalsza rozbudowa miała miejsce w 1567 roku i była prowadzona przez Komorowskich. Staraniem Jana Spytka Komorowskiego zbudowano wtedy arkadowy renesansowy dziedziniec, który zachował się w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego.

Najstarszy obiekt świecki w mieście, pochodzi z I połowy XV w. Wzniesiony z kamienia łamanego i otynkowany. Pierwszymi potwierdzonymi w dokumentach właścicielami miasta i zamku, byli Mikołaj Strzała herbu Kotwicz, a następnie Komorowscy herbu Korczak. W kolejnych latach należał do rodziny Habsburgów. W 2014 roku Habsburgowie zrzekli się roszczeń reprywatyzacyjnych do Starego Zamku i Parku Habsburgów.

Od 2005 r. Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można m.in. ekspozycję etnograficzną, stanowiącą uzupełnienie szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W salach ekspozycyjnych II piętra Starego Zamku prezentowana jest stała wystawa pt. „Historia i tradycja Miasta Żywca”.

Zamek pierwotnie był w stylu gotyckim,
został przebudowany na renesansowy.

By logging in or creating an account, you agree to our
Privacy Policy and Terms of Service.

We use cookies to ensure you get the best experience possible on our website. Read More…